Zarządzanie swoim szefem – 11 pytań, które możesz zadać na kolejnym spotkaniu

„Zarządzanie” kojarzy nam się jednoznacznie z szefem, który zarządza podwładnymi. Kierownikiem, managerem, liderką. Osobami, które wyznaczają kierunek, motywują, dają feedback. Czy jednak to jedyna droga? Relacja z szefem to droga dwukierunkowa.

Managing up to w dosłownym tłumaczeniu zarządzanie do góry, czyli zarządzanie swoim szefem. Nie polega to na odwrócenie ról, ale na takim ułożeniu relacji, która służy obu stronom. Relacja z Twoim szefem jest kluczowa dla Twojej kariery – od projektów, które są Ci przydzielane, przez docenienie, podwyżki, awans, ścieżki rozwoju w organizacji.

3 obszary, które pomogą Ci w pracy z Twoim szefem:

Poznaj jego/jej priorytety – które projekty są dla niego najważniejsze w tym miesiącu, które metryki będzie prezentowała na kolejnym spotkaniu ze swoim szefem. Dzięki temu proaktywnie będziesz mógł dobrać swoje priorytety i komunikację, żeby pomóc jej/jemu osiągnąć cele. Tacy pracownicy są niezastąpieni.

Przewiduj potrzeby swojego szefa – im częściej będziesz „o krok do przodu” tym lepiej zaprezentujesz się jako ktoś, kto rozumie biznes i wyzwania z zespołu. Zakończyliście trudny projekt? Wrzuć spotkanie podsumowujące. Ktoś z zespołu odchodzi? Zaproponuj pomoc w rekrutacji. Wiesz, że zespół miał trudny czas? Zaproponuj organizację spotkania integracyjnego.

Używaj tego samego języka – chodzi zarówno o charakterystyczne słowa/zwroty, jak również priorytetowe tematy. Czasami mówimy o tym samym tylko innymi słowami. Czasami użycie synonimu wystarczy, żeby zyskać porozumienie

Nie czekaj na szefa idealnego. Popatrz na tego, którego masz i zobacz, co możesz zrobić, żeby Wasza współpraca układała się tak jak ty chcesz.

Przykładowe pytania, które warto zadań na kolejnym 1na1

Cele, priorytety i potrzeby Twojego szefa.

Warto je znać. Im więcej Twojej pracy będzie wprost kontrybuowało do celów szefowej tym bardziej będzie ceniła Twoją pracę.

❓ Jakie są teraz Twoje priorytety?

❓ Jakie są Twoje najważniejsze projekty?

❓ Co musisz zamknąć w tym miesiącu/kwartale/roku?

❓ Co spędza Ci sen z powiek?

Rozwijanie Twojej kariery

Nie zostawiaj tego przypadkowi. Jeżeli nie wiesz, jakie umiejętności powinieneś rozwijać, czy jaki powinien być Twój następny krok w kierunku awansu – zapytaj, doprecyzuj, spisz Wasze ustalenia i odeślij w formie planu działania. Bądź swoim własnym konsultantem kariery.

❓ Jakie umiejętności powinienem teraz rozwijać?

❓ Które obszary mojej pracy muszę wykonywać lepiej, żeby dostać awans/podwyżkę?

❓ Co by sprawiło, że miałbyś pewność, że jestem gotowy na [nowa rola/awans/projekt]?

❓ Bardzo interesują mnie projekty z obszaru Y. Co mógłbym zrobić, żeby zaangażować się bardziej w ten obszar? Z kim powinienem porozmawiać?

Pytaj o feedback i feedforward

Wiem, to niekomfortowe. Być może usłysz coś, czego wolałabyś nie wiedzieć. Jednak lepiej wiedzieć teraz niż dopiero przy kolejnej ocenie. Albo jeszcze gorzej – nie dowiedzieć się nigdy. Wtedy ten niewypowiedziany feedback będzie ciążył na Twojej dalszej ścieżce zawodowej.

❓ Co myślisz o mojej ostatniej prezentacji? Co mogłabym zrobić lepiej kolejnym razem?

❓ Wydaje mi się, że powinnam popracować jeszcze nad obszarem X. Czy mógłbyś mi pomóc?

❓ Czy uważasz, że moje umiejętności, w tych priorytetowych obszarach, które wyznaczyliśmy poprawiają się?

Po każdym 1na1 wyślij notatkę po spotkaniu, które podsumuje najważniejsze punkty i ustalenia.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *