Dlaczego kariery utalentowanych osób stoją w miejscu?

Umiejętności, które doprowadziły nas do danego miejsca w karierze mogą nie wystarczyć, żeby zrobić kolejny krok. Świat jest pełen utalentowanych specjalistów, którzy stanęli w miejscu. Często nie zdają sobie sprawy, co stoi za brakiem postępu – przecież do tej pory tak świetnie im szło.

Carter Cast w swojej książce „The Right and Wrong Stuff: How Brilliant Careers are Made and Unmade” opisuje 5 archetypów zachowań, które najczęściej odpowiadają za ten stan rzeczy.

Znasz osoby, które utknęły w tych archetypach?

1. Captin Fantastic – osoba z wielkim ego i szerokimi łokciami. Zasza całkiem daleko dzięki swojej wiedzy i determinacji, ale jej brak umiejętności interpersonalnych i budowania relacji z ludźmi dookoła nie pozwala im iść dalej. Im wyżej w organizacji, im większy kawałek tortu mamy do ogarnięcia, tym bardziej potrzebujemy wsparcia i współpracy z ludźmi dookoła. Capain Fantastic podeptał te relacje w drodze na szczyt. 

Wyznaczniki: arogancja, toksyczna ambicja, defensywność, brak wrażliwości, brak opanowania

Motto: „Ja, ja, ja, moje, mojsze, najmojsze”

2. Solo flier – świetny specjalista, który nie zauważył, że został managerem. Nadal chce wszystko robić sam, swoimi rękami. Jego zespół narzeka na „mikro-management”. Nie deleguje, nie coachuje, nie oddaje odpowiedzialności. Po co? Przecież wszystko najlepiej zrobi sam.

Wyznaczniki: mikro-management, brak komunikacji z zespołem, brak rozwijania członków zespołu i rozwiązywania konfliktów, narzekanie na innych, że nic nie potrafią i wszystko musi robić sam

Motto: „Potrzymaj mi piwo, ja to zrobię”

3. Version 1.0 – człowiek przywiązany do swojego schematu i niechętny do zmian. Reaguje natychmiast i odrzuca pomysły i przekonania, które przeczą jego pomysłom i przekonaniom. Nie ma ochoty nabywać nowych umiejętności ani kwestionować statusu quo. Przecież przez tyle robi tę robotę to wie wszystko co i jak. Źródło oporu wobec nowych specjalistów w organizacji z tymi ich pomysłami (czyt. wymysłami).

Wyznaczniki: Brak ciekawości i otwartości umysłu, opiera się większości zmian uznając je za głupie i nieprzemyślane, uzależniony od swojego szefa lub mentora

Motto: „Ale po co? Zawsze tak robiliśmy”

4. One trick pony – Świetni w robieniu roboty, w której są świetni. Mają kluczową umiejętność lub wiedzę potrzebną w danym miejscu organizacji. Niestety tylko w tym miejscu organizacji. Wykształcili wąską specjalizację i robią to samo i to samo (ale robią to świetnie!). Nie widzą szerszego obrazka, nie myślą strategicznie o wartości, którą ich praca może przynieść organizacji. Nie mają doświadczenia w innych kontekstach i projektach. Utknęli więc tam, gdzie są i zazwyczaj nie rozumieją dlaczego. Przecież tak świetnie robią to, co robią.

Wyznaczniki: nie szukają wyzwań, widzą tylko czubek własnej roli, przytłacza ich konieczność rozumienia innych funkcji w biznesie, posiadają unikalne umiejętności w kluczowym procesie

Motto: „Najważniejsza jest specjalizacja”

5. The Whirling Dervish – człowiek chaos. Zawsze zajęty, zarobiony, spóźniony, nie mający na nic czasu. Brakuje mu umiejętności planowania i dyscypliny. Często bardzo kreatywny i świetny w generowaniu nowych pomysłów, ale już nie w ich wdrażaniu. Nie można na nim polegać, bo to, że obiecał, nie znaczy, że zrobi. Ludzie wolą unikać pracy z nim, bo okaże się, że wszystko będą musieli zrobić sami.

Wyznaczniki: Słaba organizacja czasu, brak priorytetyzacji, brak umiejętności mówienia nie, na wszystko się zgadza, ale potem nie dowozi

Motto: „Co to ja miałem…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *